Tüp torakostomi Nedir?

Tüp torakostomi akciğer dokusu ile göğüs duvarı arasında plevral boşluk olarak isimlendirilen alanda biriken hava veya sıvının tahliyesi için yapılan işleme verilen isimdir.

Akciğer zarı etrafında toplanan havayı veya sıvıyı boşaltarak, akciğerleri yeniden genişletmek ve normal nefes almayı sağlamak için yapılır.

Özellikle travma hastalarında akciğer zarları arasında toplanan kanı boşaltarak hayati tehlikeyi sona erdirmek için yapılması gereklidir.

 

Hangi durumlarda Tüp torakostomi gereklidir?

Göğüs tüpünün en sık takılması gerektiren durum, pnömotoraks adı verilen akciğer sönmesi hastalığıdır.Akciğer söndüğünde akciğerin çevresinde hava birikir. Akciğerin etrafında biriken havanın artması akciğerin daha fazla sönmesine neden olur.Genellikle göğüs travmalarında ve trafik kazalarında göğüs çarpmasına bağlı olarak görülen akciğer sönmesi, kendiliğinden de gelişebilir. Akciğer sönmesi kendiliğinden gelişir ise “spontan pnömotoraks” denir.Akciğer sönmesi (Pnömotoraks) durumunda akciğer çevresinde bulunan hava kaburga kemikleri arasından takılan göğüs tüpü ile dışarı atılır.