PEKTUS KARİNATUM

Pektus karinatum nedir?

Pektus karinatum deformitesi göğüs ön duvarının öne doğru aşırı çıkıntılı olması durumudur. Pektus ekskavatum deformitesinden daha az oranda (beşte bir) görülmektedir

En sık görülen formu sternum gövdesinin alt kıkırdak kostalar ile simetrik protrüzyonun dışa çıkıntı yapmasıdır.

Genellikle çocukluk ve adölesan dönemde ortaya çıkar. Güvercin göğüsü olan hastaların ¼ ünde ailesel geçiş söz konusudur. Hastaların 1/5 inde skolyoz olaya eşlik eder.

Göğüs ön duvarı şekil bozuklukları kişilerin normal yaşam sürelerini kısıtlamaz. Bu kişilerde psikolojik rahatsızlık bulunabilir.

Kunduracı göğsü ve güvercin göğsü kardio-pulmoner, psikolojik ve kozmetik nedenlerden dolayı başarılı bir şekilde cerrahi ile düzeltilebilir.

 

PEKTUS EKSKAVATUM

Pektus Ekskavatum nedir?

Pektus Ekskavatum, halk arasında kunduracı göğsü olarak da bilinen hastalık, bir göğüs duvarı deformitesidir. Deformite, sternum denilen göğsün orta hattındaki iman tahtası kemiğiyle beraber kaburgalarla bağlantıyı sağlayan kıkırdak yapının içe doğru çökmesi durumudur.

 

Pektus Ekskavatum (kunduracı göğsü) deformitesi nasıl tedavi edilir?

Kunduracı göğsü tedavisinde yaklaşım hastanın deformite derecesine (kunduracı göğsü derecesi) göre değişmektedir. Bu deformite uzun yıllar boyunca geleneksel tedavi yöntemi olan ravitch açık ameliyat yöntemi ile tedavi edilmekteydi.

Kunduracı göğsü tedavisinde günümüzde Nuss yöntemi uygulanabilmekte ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Nuss yöntemi, kamera eşliğinde kapalı olarak yapılan minimal invaziv ameliyat tekniğidir. Bu yöntemin daha kısa ameliyat süresi, estetik küçük insizyonlar, daha kısa hastanede kalış süresi ve postoperatif yüksek hasta konforu gibi avantajları bulunmaktadır.