Amfizem nedir?

Amfizem nefes darlığına neden olan bir akciğer rahatsızlığıdır. Amfizem hastalarında akciğerdeki hava keseleri (alveoller) zarar görür. Zamanla, hava keselerinin iç duvarları zayıflar ve yırtılır – çok küçük olanların yerine daha büyük hava alanları yaratır. Bu, akciğerlerin yüzey alanını ve buna bağlı olarak kan dolaşımınıza ulaşan oksijen miktarını azaltır. Soluduğunuzda, hasarlı alveoller düzgün çalışmaz ve eski hava sıkışır ve taze, oksijen bakımından zengin havanın girmesine yer bırakmaz.

Birkaç aydır açıklanamayan bir nefes darlığı varsa, özellikle kötüye gidiyorsa veya günlük aktivitelerinizi engelliyorsa doktorunuza görünün. Yaşlanma veya form dışı olduğunuz için kendinize söylenerek bunu ihmal etmeyin. Derhal tıbbi yardım isteyin.

 

Amfizem Belirtileri Nelerdir?

En belirgin amfizem belirtisi, genellikle yavaş yavaş başlayan nefes darlığıdır. Alınacak bazı önlemler, ilaç tedavileri ve cerrahi tedavilerle hastalığın ilerlemesi yavaşlatılarak hastanın yaşam kalitesi artırılır.

Zamanla, hava keselerinin iç duvarları zayıflar ve yırtılır – çok küçük olanların yerine daha büyük hava alanları yaratır. Bu, akciğerlerin yüzey alanını ve buna bağlı olarak kan dolaşımınıza ulaşan oksijen miktarını azaltır. Soluduğunuzda, hasarlı alveoller düzgün çalışmaz ve eski hava sıkışır ve taze, oksijen bakımından zengin havanın girmesine yer bırakmaz.